Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej

Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej jest organizacją studencką działającą nieprzerwanie od ponad 50 lat przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Powstało w 1966 r. i zrzesza zdolnych studentów, których pasją jest energetyka.

Członkowie Koła realizują się w wielu projektach naukowych i badawczych. Między innymi zrealizowaliśmy projekty takie jak: Komora Wilsona 2.0, Turbina Wiatrowa o pionowej osi obrotu, Turbina Gazowa 2.0, Magazynowanie Energii, Chłodnia Kominowa, Makieta Smogowa, Model Siłowni Ciepłej, Złoże Fluidalne, Model Systemu Elektroenergetycznego „Pelton”, a także stroną internetową Inwestycje Energetyczne. Jest to specjalny portal branżowy, który śledzi i analizuje przedsięwzięcia w polskiej energetyce. Koło Naukowe Energetyków organizuje także comiesięczne  seminaria z ekspertami „Porozmawiajmy o energetyce”, konferencje, wykłady i debaty oksfordzkie.

Członkowie Koła uczestniczą również w wyjazdach do obiektów energetycznych. Odwiedzanymi miejscami są elektrownie i zakłady w Polsce i za granicą Jednym z cyklicznych wydarzeń, które organizuje Koło Naukowe Energetyków, jest Wyjazd Naukowo-Techniczny. Ostatnio odbył się on pod nazwą Technologie Energetyczne Zachodniej Europy 2018, członkowie wyjazdu mieli okazję zobaczyć  m.in. Elektrownię jądrową EDF Chooz (Francja), elektrownię szczytowo-pompową EDF Revin (Francja) oraz elektrownię Schwarze Pumpe.

KNE PW może poszczycić się również  projektami, które zdobywają nagrody w konkursach. Przykładem jest projekt turbiny gazowej z układem zamkniętym uhonorowany pierwszym miejscem na Pokazie Innowacyjnych Konstrukcji Studenckich. Koło bierze udział także na piknikach naukowych i wydarzeniach promujących uczelnię, np. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, Salon Edukacyjny „Perspektywy”, dni otwarte Politechniki Warszawskiej, warsztaty w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.

Działalność w Kole i uczestnictwo w organizowanych wydarzeniach daje Członkom możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Jest to także okazja do rozwijania swoich zainteresowań, umiejętności i pasji, zobaczenia ciekawych obiektów energetycznych i poznania realiów współczesnego przemysłu energetycznego.