Wiadomości z kół

Konstrukcja kompozytowej struktury samonośnej do bolidu wyścigowego KN WUT Racing

Nadwozie samonośne (fr. monocoque) powinno w pierwszej kolejności przywodzić na myśl Formułę 1. Ta konstrukcja jest wykorzystywana przy budowie bolidów już blisko 60 lat. Przyczyną tak dużego sukcesu jest przede wszystkim większa sztywność skrętna i mniejsza masa w porównaniu do stosowanych wcześniej stalowych ram przestrzennych. Te cechy odpowiadają za popularność konstrukcji monocoque również w innych dziedzinach motorsportu, z których Formuła Student nie jest wyjątkiem.

Zespół Selfie z Koła Naukowego Robotyków wraca z zawodów Carolo-Cup z miejscem na podium!

Zespół Selfie ponownie świetnie zaprezentował się na zawodach samochodów autonomicznych małej skali. Studenci z Koła Naukowego Robotyków KNR przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, w dniach 10 i 11 lutego 2020, wystąpili na zawodach Carolo-Cup 2020 w Braunschweig w Niemczech. Jest to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu zespołu Selfie, które corocznie odbywa się w ojczyźnie motoryzacji.

Przygotowania do zawodów SAE Aero Design WEST 2020

SAE AeroDesign istnieje na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa już 29 lat. Od 1991 roku bierzemy udział w konkursie samolotów bezzałogowych Aero Design organizowanym przez SAE. Jesteśmy jedną z najbardziej utytułowanych drużyn tych zawodów. Czemu właśnie bezzałogowce? Nasze koło jest zbiorem pasjonatów lotnictwa, modelarstwa, elektroniki a teraz nawet programowania. Budowa bezzałogowców potrzebuje osób z każdej z tych dziedzin. Dlatego każdy z nas znajduje tu coś dla siebie.

Konkursu Wiedzy o Energetyce PW

26 listopada na Wydziale MEiL odbył się etap finałowy Konkursu Wiedzy o Energetyce PW. Brało w nim udział 23 uczniów techników z całej Polski, którzy zostali wyłonieni spośród 136 uczestników którzy wzięli udział w eliminacjach. 3 osoby zdobyły tytuł laureata, który upoważnia ich do przyjęcia na studia na kierunku energetyka.

Trzy nagrody robota Melson na zawodach RoboChallenge w Rumunii

W dniach 1.11-3.11.2019 r odbyły się zawody International Robotic Competition RoboChallenge 2019 w Rumunii. W zawodach wziął udział robot Melson, czyli robot humanoidalny Koła Naukowego Robotyków KNR działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Zajął 1. miejsce w kategorii Humanoid Robot, 2. miejsce w kategorii Humanoid Sumo oraz został nagrodzony wyróżnieniem w kategorii Freestyle Showcase.

KNL na Akademickich Mistrzostwach Polski na Celność Lądowania

Na początku czerwca już po raz 13. odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania, organizowane przez Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej. Zawody odbywały się w systemie pucharowym: eliminacje, runda półfinałowa oraz finałowa. 

Melavio wraca z Droniady z główną nagrodą!

Koło Naukowe Awioniki Melavio wzięło udział w 3 dniowych Droniadowych zmaganiach na lotnisku w Katowicach. Studeni wrócili z zawodów z główną nagrodą!

Sukces KNR na Bałtyckich Bitwach Robotów

Zawodnicy z Koła Naukowego Robotyków jak co roku wzięli udział w Bałtyckich Bitwach Robotów 2019 w Gdańsku. Tym razem znad morza przywieźli do Warszawy cztery nagrody.

SKA z rekordem Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej!

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego z Politechniki Warszawskiej pobili rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej. Wystrzelony 27.04 z poligonu w Drawsku Pomorskim „Grot” poleciał na 18,5 kilometra. To o 3,5 km więcej niż zakładano i o 6,2 km więcej, niż dotychczasowy rekord.

SAE AeroDesign Warszawa wraca z USA z workiem medali

Zakończyły się zawody SAE Aero Design WEST 2019, w których jak co roku startowało Studenckie Koło Naukowe SAE AeroDesign Warszawa. Nasi studenci przywieźli z USA medale zdobyte w każdej z trzech klas zawodów: Regular, Micro oraz Advanced. Zapraszamy do przeczytania relacji przygotowanej przez uczestników Zawodów.

KNR podbili zawody robotów

Członkowie Koła Naukowego Robotyków znowu podbili zawody robotów. Na zawodach Robomaticon organizowanych na Politechnice Warszawskiej zdobyli aż trzy razy pierwsze miejsce oraz trzy razy drugie. 

Chłodnia Kominowa - nowy projekt Koła Naukowego Energetyków

Chłodnia kominowa wykorzystywana jest do przemysłowego schładzania wody. Gorący czynnik doprowadzany jest do górnej części chłodni, gdzie jest rozpraszany na zraszalnik, w którym następuje wymiana ciepła z przepływającym powietrzem (wytworzony jest ciąg powietrza). Schłodzona woda opada do basenu skąd transportowana jest do chłodzenia.

Studenci SK Magazynowania Energii pracują nad nowatorskim projektem budowy modelu magazynu sprężonego powietrza

Studenci ze Studenckiego Koła Magazynowania Energii pracują nad nowatorskim projektem budowy modelu magazynu sprężonego powietrza. Największą innowacją w projekcie jest zastosowanie wymiennika ciepła zapewniającego adiabatyczność całego układu.

Spotkanie z Kapitanem Wiesławem Jedynakiem!

Koło Naukowe Lotników zaprasza na spotkanie z Kapitanem Wiesławem Jedynakiem! Pilot i instruktor samolotowy, śmigłowcowy oraz balonowy odwiedzi nas z prezentacją pt. „Środowisko pracy współczesnego pilota – od samolotu ultralekkiego do liniowego”. Prelekcja będzie doskonałą okazją do rozmowy z Kapitanem zarówno na tematy pracy pilota, jak i całego otoczenia jego zawodu. Nasz gość posiada wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, które zdobywał m. in. w PLL LOT (pełnił funkcję Dyrektora operacji lotniczych, obecnie kapitan Boeinga 787 Dreamliner) oraz w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. 

Najważniejsze zawody dla zespołu Selfie z Koła Naukowego Robotyków za nami!

Zespół Selfie po raz kolejny świetnie zaprezentował się na zawodach samochodów autonomicznych. Studenci z Koła Naukowego Robotyków KNR przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa w miniony poniedziałek i wtorek, 4 i 5 lutego 2019, wystąpili na zawodach Carolo-Cup 2019 w Braunschweig w Niemczech. Jest to najważniejsze wydarzenie dla zespołu Selfie, które corocznie odbywa się w kolebce przemysłu i motoryzacji. Pod czujnym okiem wspierających wydarzenie gigantów technologicznych, studenci prezentują swoje innowacyjne rozwiązania dla samochodów autonomicznych w małej skali. 

Członkowie SKA na warsztatach w Szwajcarii

W dniach 16-18 stycznia 2019 roku członkowie SKA brali udział w Critical Design Review projektu IGLUNA – Habitat in Ice. Event odbył się na terenie CERN-u, a był zorganizowany przez Swiss Space Centre przy współudziale Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem spotkania było zaprezentowanie stanu projektu przed innymi grupami oraz przed komisją oceniającą.

Projekt Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej – „Magazynowanie energii”

Studenci Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej realizują projekt „Magazynowanie energii”. Projekt ma na celu pokazanie, w jaki sposób realizowana jest akumulacja energii w elektrowni szczytowo-pompowej. Obecnie jest to najczęściej używany w Polsce sposób zmagazynowania energii i bilansowania systemu elektroenergetycznego. Zadania te realizują w Polsce elektrownie szczytowo-pompowe, takie jak Żarnowiec, Porąbka-Żar, Żydowo, Dychów.

Koło Naukowe Robotyków KNR wraca z Robotic Arena z trzema nagrodami

Koło Naukowe Robotyków uczestniczyło w Robotic Arena, czyli jednym z największych turniejów robotyki w Polsce oraz Europie. 12 stycznia 2018 we Wrocławiu odbyła się XI edycja konkursu.