Najważniejsze zawody dla zespołu Selfie z Koła Naukowego Robotyków za nami!

Zespół Selfie po raz kolejny świetnie zaprezentował się na zawodach samochodów autonomicznych. Studenci z Koła Naukowego Robotyków KNR przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa w miniony poniedziałek i wtorek, 4 i 5 lutego 2019, wystąpili na zawodach Carolo-Cup 2019 w Braunschweig w Niemczech. Jest to najważniejsze wydarzenie dla zespołu Selfie, które corocznie odbywa się w kolebce przemysłu i motoryzacji. Pod czujnym okiem wspierających wydarzenie gigantów technologicznych, studenci prezentują swoje innowacyjne rozwiązania dla samochodów autonomicznych w małej skali.

Samochody podczas zawodów poruszają się w symulowanym środowisku drogowym z zachowaniem przepisów kodeksu drogowego. Przed zespołem Selfie, który wystartował w kategorii Basic Cup, postawiono zadanie autonomicznej jazdy po torze uwzględniającym skrzyżowania z pierwszeństwem i bez pierwszeństwa oraz znikające chwilowo linie, symulujące zmienne warunki na torze. Dodatkowym utrudnieniem było parkowanie w wolnym miejscu w strefie parkowania oraz wymijanie przeszkód na torze jazdy pojazdu. Wszelkie punkty oraz kary przeliczane są na zawodach na przejechane metry podczas konkurencji.

Podsumowując wszystkie kategorie, zacięta rywalizacja z drużynami z Niemiec, Szwajcarii i Chin ostatecznie zakończyła się dla nas szóstym miejscem. Warto zaznaczyć, że końcowe wyniki między miejscami 3-6 były bardzo zbliżone – dzieliło je tylko 37 m, w tym do piątego miejsca zespołowi zabrakło jedynie 3 przejechanych metrów. Szczególnie dumni członkowie zespołu są z trzeciego miejsca podczas jazdy z parkowaniem.

To drugie zawody Carolo-Cup zespołu. Rok temu udany debiut z Selfie V1 zakończył się na 7 miejscu. Od tego czasu zespół odwiedził Kanadę, w której razem z drugą konstrukcją, Selfie V2, zajął pierwsze miejsce oraz Włochy, gdzie razem z Selfie V3 wypróbowali całkowicie nową architekturę oprogramowania autonomicznej jazdy - z wykorzystaniem systemu ROS.

Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne zmagania reprezentacji KNR na zawodach samochodów autonomicznych. Możemy zdradzić, że zespół Selfie już rozpoczął prace nad ulepszeniem konstrukcji, by za rok jeszcze szybciej jeździć po torze i walczyć znowu o najwyższe lokaty na zawodach.

Nasz Wydział wspiera zespół Selfie i trzyma mocno kciuki za powodzenie projektu!

selfie

Zapraszamy do relacji na stronie zawodów, gdzie widać zmagania Selfie podczas testów i zawodów:

(0:42-0:44 , 1:25-1:31, 1:41-1:43)