Projekt Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej – „Magazynowanie energii”

Studenci Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej realizują projekt „Magazynowanie energii”. Projekt ma na celu pokazanie, w jaki sposób realizowana jest akumulacja energii w elektrowni szczytowo-pompowej. Obecnie jest to najczęściej używany w Polsce sposób zmagazynowania energii i bilansowania systemu elektroenergetycznego. Zadania te realizują w Polsce elektrownie szczytowo-pompowe, takie jak Żarnowiec, Porąbka-Żar, Żydowo, Dychów.

magazynowanie energii KNE PW

W czasie doliny nocnej, tj. małego zapotrzebowania na energię elektryczną, elektrownia szczytowo-pompowa uruchamia zestawy pompowe i tłoczy wodę z dolnego do górnego zbiornika. Woda w górnym zbiorniku jest zatrzymywana aż do czasu, w którym zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie duże i zaistnieje potrzeba szybkiego uruchomienia jednostek wytwórczych. W takiej sytuacji woda jest wypuszczana z górnego zbiornika. Spadając trafia na łopatki wirnikowe turbiny. Obracający się wirnik napędza generator, który produkuje potrzebną energię elektryczną.

Model elektrowni szczytowo-pompowej wykonany w Kole Naukowym Energetyków również będzie składał się z dwóch zbiorników z wodą, pompy, turbiny Francisa oraz odbioru mocy. Zostanie on oczywiście zrealizowany w mniejszej skali. Różnica poziomów pomiędzy górnym a dolnym zbiornikiem w modelu to około 1,5 m. Turbina Francisa została w całości zaprojektowana w programie CREO przez jednego z członków projektu, a później wydrukowana na drukarce 3D. Następnym etapem prac było jej sklejenie i poddanie próbom szczelności. Kolejnym krokiem jest połączenie układu odbioru mocy tj. diod LED. W końcowym etapie projektu wszystkie elementy modelu zostaną zamontowane na stelażu stanowiącym utrzymanie całej konstrukcji. Model będzie mógł działać w dwóch trybach pracy: pompowym i turbinowym tak jak rzeczywista elektrownia szczytowo-pompowa.