Trzy nagrody robota Melson na zawodach RoboChallenge w Rumunii

W dniach 1.11-3.11.2019 r odbyły się zawody International Robotic Competition RoboChallenge 2019 w Rumunii. W zawodach wziął udział robot Melson, czyli robot humanoidalny Koła Naukowego Robotyków KNR działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Zajął 1. miejsce w kategorii Humanoid Robot, 2. miejsce w kategorii Humanoid Sumo oraz został nagrodzony wyróżnieniem w kategorii Freestyle Showcase.

Pierwszego dnia zawodów odbyły się testy robotów i uroczyste rozpoczęcie zawodów. W sobotę, drugiego dnia, robot Melson startował w konkurencji Humanoid Robot oraz Freestyle. Pierwsza z nich polegała na dwóch wyzwaniach: wejściu robota na trzy schodki oraz przejściu toru z postawionymi na nim przeszkodami. Melson wszedł na wszystkie schodki, to zadanie udało się to łącznie tylko dwóm robotom. W drugiej konkurencji robot bezbłędnie omijał przeszkody na swoim torze i nie miał problemu z utrzymaniem poprawnego toru ruchu. W tej konkurencji startowało 7 robotów, wśród których jedynie Melson był skonstruowany i oprogramowany przez zawodników.

Kategoria Freestyle Showcase to konkurencja, podczas której prezentowane są elektroniczne projekty, które charakteryzują się pomysłowością i innowacyjnością. Roboty oceniane są na podstawie prezentacji i dokumentacji projektu. W tej konkurencji robot został nagrodzony wyróżnieniem.

Trzeciego, ostatniego dnia zawodów, nastąpiły finały konkurencji rozgrywanych w sobotę, a dla Melsona był to czas walk w kategorii Humanoid Sumo. Podczas niej, dwa roboty umieszczane są na dużym ringu (dohyo) a ich zadaniem jest przewrócenie przeciwnika. Roboty są w pełni autonomiczne i lokalizują przeciwnika na podstawie odczytów z czujników. Za przewrócenie rywala robot otrzymuje punkt, a w przypadku gdy ten nie wstanie przez 10 sekund następuje knock-out. Roboty głównie wyprowadzały ciosy padając do przodu swoim „ciałem” licząc, że to wywróci przeciwnika. Jedynie Melson walczył stosując typowe ruchy bokserskie, które przewracały jego przeciwników. Robot zajął w tej konkurencji 2 miejsce, a walka finałowa była najbardziej emocjonującą walką tej konkurencji.

Zawody RoboChallenge to największe zawody robotów organizowane w Europie i jedne z największych na świecie. W tegorocznej edycji wzięły udział 158 zespoły z 17 krajów, w tym 615 uczestników, 533 roboty startujące w 14 konkurencjach.

Zespół Melsona:
Maksymilian Szumowski (twórca), Kacper Mikołajczyk (koordynator), Bartosz Bok, Dominik Górczynski, Kornelia Łukojć, Jerzy Piwkowski, Przemysław Płoński, Patryk Saffer, Jakub Soboń, Larysa Zaremba, Paweł Żakieta, Karol Niemczycki

Wyjazd na zawody zrealizowano w ramach projektu – „Najlepsi z najlepszych! 4.0.”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

knr

Foto: KNR