Koło Naukowe Lotników

Koło Naukowe Lotników jest jedną z najstarszych organizacji studenckich w Polsce zajmujących się tematyką lotniczą. Jego początki sięgają już 1915 roku i wielu ważnych pionierskich epizodów w historii polskiego lotnictwa, z czego jesteśmy szczególnie dumni, zaś w obecnym kształcie funkcjonuje od 1962 roku. Zrzesza pasjonatów lotnictwa, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania oraz dzielić się swoimi własnym doświadczeniami.

Podstawowym obszarem działalności wynikającym z wieloletniej tradycji i historii Koła są projekty koncepcyjne i konstrukcyjne statków powietrznych, głównie szybowców i motoszybowców, oraz ich komponentów, a obecnie także lekkich bezzałogowych statków powietrznych. Obejmuje to prace naukowe, w szczególności również badania w locie, realizowane z wykorzystaniem dostępnego nowoczesnego wyposażenia technicznego oraz sprzętu lotniczego. Dzięki udziałowi w tych projektach członkowie Koła zdobywają praktyczne doświadczenie w zakresie tworzenia i eksploatacji konstrukcji lotniczych.

Drugim filarem Koła jest sekcja symulatorów, której członkowie rozwijają swoją wiedzę i umiejętności w obszarze elektroniki, programowania oraz mechaniki lotu. Dowodem na śledzenie bieżących trendów są między innymi badania nad wykorzystaniem komponentów wytwarzanych metodą druku 3D w symulatorach czy integracją technologii wirtualnej rzeczywistości jako modernizacja istniejących symulatorów. Efektem pracy tej części naszego Koła są platformy cieszące się niezmiennie dużym zainteresowaniem podczas pikników i pokazów lotniczych, gdzie są udostępniane zwiedzającym.

Ważną częścią aktywności w ramach społeczności Koła Naukowego Lotników jest udział w zawodach szybowcowych, na których nasz zespół KNL Team, reprezentuje Wydział i Uczelnię. Dysponując własnym lotniskiem oraz szybowcami posiadamy unikatowe możliwości rozwoju w tym zakresie. KNL prowadzi również, w ramach współpracy z Ośrodkiem Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej, działalność szkoleniową dla studentów Uczelni – głównie w zakresie szkoleń teoretycznych i praktycznych do licencji pilota szybowcowego SPL.

Kontakt: