Prace nad PW-Sat3

Po sukcesach misji PW-Sat1 i PW-Sat2 studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego finalizują prace nad kolejnym satelitą – PW-Sat3. Projekt wchodzi w kluczową fazę, a zespół przygotowuje urządzenie do umieszczenia na orbicie.

To najbardziej zaawansowana misja w historii SKA. PW-Sat3, zaprojektowany zgodnie ze standardem CubeSat 3U, został wyposażony m.in. w autorski napęd typu warm gas z butanem, system AOCS do kontroli orientacji, czujniki horyzontu oraz kamerę do fotografowania Ziemi. Głównym celem misji jest test deorbitacji – technologii kluczowej w walce z problemem śmieci kosmicznych.

Projekt rozwijany od 2018 roku jest kontynuacją wieloletnich działań SKA w obszarze inżynierii kosmicznej. Poprzednie misje przyniosły cenne doświadczenia – PW-Sat1 był pierwszym polskim satelitą na orbicie, a PW-Sat2 jako pierwszy wykonał zdjęcie Ziemi i skutecznie rozłożył żagiel deorbitacyjny.

Prace nad PW-Sat3 wspierają m.in. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz CEZAMAT PW – Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, gdzie prowadzone są specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych.

Obecnie zespół przygotowuje się do kampanii testów modelu strukturalno-termicznego, które pozwolą na udoskonalenie ostatecznej wersji satelity – to kluczowy etap decydujący o powodzeniu misji. Przed zespołem ostatnie wyzwanie – zapewnienie środków na start. Wyniesienie PW-Sat3 będzie kolejnym krokiem w rozwoju technologii kosmicznych tworzonych na Politechnice Warszawskiej.

ska1
ska2