Studenckie Koło Astronautyczne

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) to koło naukowe działające przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Zostało założone w 1996 roku i jest największym kołem naukowym na uczelni. Ponad 200 członków działa w trzech sekcjach Koła: Robotycznej, Rakietowej i Balonowej. Równolegle do działalności w sekcjach tworzone są projekty satelitów (PW-Sat, PW-Sat 2 i aktualnie PW-Sat3), a także eksperymenty w ramach współpracy z polskimi i międzynarodowymi organizacjami, takimi jak Centrum Badań Kosmicznych PAN, Europejska Agencja Kosmiczna czy Swiss Space Center. Dzięki licznym osiągnięciom Koło jest rozpoznawalne w sektorze kosmicznym i lotniczym w Polsce, a także wśród społeczności akademickich. 

z1

Sekcja Rakietowa zajmuje się projektowaniem i budową rakiet sondujących. W jej ramach prowadzone są prace z zakresu projektowania elementów mechanicznych, silników rakietowych i elektroniki, a także analiz lotu, nawigacji i sterowania. Do jej obecnych projektów należą:

 • FOK – rakieta sterowana z systemem nawigacji wizyjnej
 • Grot – rakieta typu “boosted-dart”, która w 2019 roku pobiła rekord wysokości lotu polskich rakiet amatorskich
 • Twardowsky 2 – kolejna edycja pierwszej rakiety z silnikiem hybrydowym na Politechnice Warszawskiej
z2

Fot. Testy lotne rakiety FOK – Pustynia Błędowska, 2022

Sekcja Robotyczna zajmuje się̨ projektowaniem i rozwojem łazików, robotów edukacyjnych oraz dronów. Z ich pomocą̨ badamy interesujące geologicznie obszary imitujące środowisko na skalistych obiektach Układu Słonecznego. Drużyna Sekcji Robotycznej (SKAR) od lat rywalizuje w finałach międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich (i nie tylko), między innymi: 

 • European Rover Challenge (Kielce, nieprzerwanie od 2014r., w 2023 zajęli 4 miejsce)
 • University Rover Challenge (Utah, USA, wielokrotnie od 2009r.)
 • Anatolian Rover Challenge (Turcja, 2022r.)
z3

Fot. Łazik Sirius 2 na University Rover Challenge – Utah, USA, 2023

Sekcja Balonowa zajmuje się lotami stratosferycznymi, a także tworzeniem eksperymentów naukowo-technicznych, które są wynoszone na duże wysokości w lotach krajowych i międzynarodowych. Jej najnowszy projekt CURiE (Composite and photovoltaic Undergoing Radiation Effects) będzie badał wpływ światła UV na próbki kompozytów oraz oddziaływanie promieniowania kosmicznego na panele słoneczne w ramach 15-stej edycji zawodów REXUS/BEXUS (Rocket/Balloon Experiments for University Students).

z4

Fot. Eksperyment naukowy TOTORO w ramach 14 edycji REXUS/BEXUS – Holandia, 2023

Projekt PW-Sat3 ma przed sobą cel zaprojektować, zbudować i wysłać w kosmos nanosatelitę, której zadaniem jest testowanie innowacyjnych sposobów na walkę z problemem kosmicznych śmieci. Do osiągnięć sekcji należą:

 • Pierwszy polski satelita umieszczony na orbicie.
 • Przetestowanie elastycznych ogniw fotowoltaicznych.
 • Pierwsze zdjęcie Ziemi z kosmosu wykonane przez polski statek kosmiczny.
 • Skuteczne obniżenie orbity za pomocą̨ żagla deorbitacyjnego.
 • Przetestowanie rozkładanych paneli słonecznych oraz czujnika słońca.
z5

Fot. Render projektu PW-Sat3

Dane kontaktowe: 

PW-Sat: