Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów

Ekonomiczne pojazdy przyszłości

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów SKAP powstało w 2005 roku przy wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się projektowaniem i budową ekstremalnie oszczędnych i ekologicznych pojazdów, których celem jest przejechanie jak największego dystansu zużywając przy tym jak najmniejszą ilość paliwa.

SKAP tworzą w większości studenci wydziału MEiL, jednakże różny wiek członków, różne kierunki studiów, pasje oraz pomysły mieszają się, dając początek nowym rozwiązaniom. Członkowie Koła tworzą zgrany zespół, dzięki czemu przy projektach panuje świetna atmosfera. Studenci mają w ten sposób nie tylko okazję do oderwania się od obowiązków uczelnianych, ale także do nawiązania nowych, ciekawych znajomości.

Prężnie rozwijane projekty to pojazd miejski „Orion” oraz pojazd prototypowy „Kropelka 2.0”. Rokrocznie startujemy w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon Europe, w których zwycięża ten zespół, którego pojazd jest w stanie przejechać konkursową odległość na jak najmniejszej ilości paliwa. W 2013 roku  udało nam się wywalczyć  pierwsze miejsce, a trzy lata z rzędu, począwszy od 2014, drugie, co jest dowodem na to, iż należymy do europejskiej czołówki.

Poza własnymi projektami SKAP angażuje się również w innowacyjne projekty międzykołowe, a także międzyuczelniane.

W 2017 roku było to wykonanie projektu prototypowej kapsuły Hyperloop na zawody Hyperloop Pod Competition w LA w USA we współpracy z Hyper Poland i Politechniką Wrocławską. Aktualnie SKAP także jest członkiem projektu e-MaksPower, którego celem jest zbudowanie pojazdu elektrycznego typu bolid ze sterowaniem dostosowanym dla osób z ograniczonym zakresem ruchu.

Projekty realizowane przez Koło pozwalają obecnym i przyszłym inżynierom poznać tajniki procesu projektowania oraz wytwarzania części maszyn, wykorzystując przy tym najnowsze oprogramowanie
i technologie. Dzięki działalności w Kole można weryfikować zdobytą na studiach wiedzę i umiejętności w praktyce. Studenci uczą się pracy w grupie, poznają wartość odpowiedzialności za wykonywaną pracę, zdobywają nowe umiejętności zarówno praktyczne, jak i teoretyczne.

Członkowie Koła wykazują się zaangażowaniem i determinacją w działaniach. Silnie rozwiniętą działalnością w kole jest wewnętrzne kształcenie. Bardziej doświadczeni członkowie Koła organizują dla młodszych kolegów wykłady i szkolenia umożliwiając im poznawanie użytecznego oprogramowania w zakresie przekraczającym wiedzę uzyskiwaną podczas studiów.

Koło prowadzi także warsztaty dla dzieci i młodzieży, popularyzuje naukę poprzez udział w licznych piknikach naukowych, targach jak również wydarzeniach organizowanych przez inne organizacje studenckie. Koło konsekwentnie się rozwija, zwiększając liczbę realizowanych projektów naukowych oraz intensyfikując swoją obecność na konferencjach, festiwalach, piknikach naukowych, targach i w mediach, gdzie promuje Wydział i Uczelnię.

Obecny Zarząd:

  • Prezes: Michał Wielgosz, 511 305 985, mpwielgosz@gmail.com
  • Sekretarz: Hubert Kamiński, 693 090 394, hubert10kaminski@gmail.com
  • Skarbik: Jędrzej Lubicki, 792 950 952, jedrzejlubicki@gmail.com 

Facebook: www.facebook.com/skappw

Strona internetowa: www.skappw.pl