Nowy robot w zasobach Wydziału

W ostatnim czasie zasoby wydziałowego Laboratorium robotyki mobilnej wzbogaciły się o czteronożnego robota kroczącego Spot znanej firmy Boston Dynamics. Maszyna ta ma duże możliwości ruchowe i może być wykorzystywana do prac badawczych.

Roboty tego typu znajdują zastosowanie w warunkach niebezpiecznych oraz trudno dostępnych dla ludzi i pojazdów kołowych: gaszą pożary, wyszukują miny, dokonują inspekcji w elektrowniach atomowych oraz wchodzą do kraterów aktywnych wulkanów. Roboty kroczące, w odróżnieniu od robotów przemysłowych, mogą pomagać ludziom np. w opiece nad dziećmi, ludźmi starszymi oraz z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Maszyna krocząca to specyficzny robot, który dzięki tzw. lokomocji dyskretnej realizowanej przy pomocy nóg może poruszać się po bezdrożach i pokonywać różne przeszkody. Lokomocja dyskretna to taka, przy której powstają jedynieodseparowaneślady na podłożu, a nie ślad ciągły jak ma to miejsce w przypadku koła. Oznacza to, że taki robot może wybierać dogodne punkty stąpnięć i nie wymaga odpowiednio przygotowanej albo wybranej drogi, co jest niedogodnością lokomocji kołowej.

Politechnika Warszawska od wielu lat zajmuje się tematyką maszyn kroczących. Studenci Wydziału MEiL budowali niewielkie dwu-, cztero- oraz sześcionożne maszyny kroczące. Aktualnie w Kole Naukowym Robotyków trwają zaawansowane prace nad budową robota czteronożnego, w którym istotnym wyzwaniem jest stworzenie nowych technologii napędowych z wykorzystaniem silników stosowanych np. w przemysłowych dronach.

W ostatnim czasie ukończono prace nad nogą robota, natomiast obecnie trwają testy algorytmów skakania, co stanowi kolejny etap w doskonaleniu tego projektu. Równolegle, studenci opracowują moduły mowy oraz wizji robotów, które przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji będą w stanie komunikować się z ludźmi w czasie rzeczywistym. Osobom zainteresowanym tematyką robotów kroczących polecamy lekturę książki prof. dr hab. inż. Teresy Zielińskiej - konstruktorki takich maszyn „Maszyny kroczące. Podstawy, projektowanie, sterowanie i wzorce biologiczne” (PWN 2014).

Zakup robota został w dominującej części sfinansowany ze środków programu "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" w ramach programu priorytetowego Robotyka i Sztuczna Inteligencja.

spot_1
spot_2
spot_3

Zapraszamy do obejrzenia filmu na oficjalnym profilu Wydz. MEiL na LinkedIN: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7142800833762549761