Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign

Podstawą działalności naszego koła jest udział w zawodach Aero Design, które odbywają się co roku w Stanach Zjednoczonych. Polegają one na  zaprojektowaniu, zbudowaniu oraz zaprezentowaniu zdalnie sterowanych bezzałogowych samolotów udźwigowych. Jest to świetna okazja, aby wiedzę zdobytą na uczelni wykorzystać w praktyce. Możemy pochwalić się wieloma sukcesami odniesionymi na przestrzeni lat - w tym uzyskanie miana najbardziej utytułowanej drużyny w historii zawodów!

Startujemy we wszystkich trzech klasach samolotów, objętych przez zawody. Każdy z nich, oprócz podniesienia jak największego ładunku, musi spełnić dodatkowe wymagania regulaminowe.

Samolot klasy Advanced jest zdolny do wykonywania autonomicznego lotu a jego misją jest przeprowadzenie symulacji kolonizacji Marsa – samolot matka zrzuca habitaty i zapasy wody do określonego obszaru a kolonizatorzy dolatują w specjalnych autonomicznych szybowcach. Regular to samolot udźwigowy, który ma symulować samolot towarowy krótkiego startu i lądowania. W tej klasie zakazane jest użycie kompozytów włóknistych, zatem materiały, których używamy najchętniej to drewno i aluminium. Najmniejszym samolotem jest Micro – kompaktowy bezzałogowiec obsługiwany przez dwuosobową ekipę. Przechowywany jest w tekturowym pojemniku wielkości pudełka od butów, a czas jego składania to zaledwie minuta.

Jednak nasze koło to nie tylko zawody. Uczestniczymy w różnych wydarzeniach tematycznych i nie tylko, m.in. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, Targi Aviation Expo, Noc w Instytucie Lotnictwa, Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Stawiamy także pierwsze kroki na konferencjach lotniczych, przedstawiając własne projekty i pomysły.

Gorąco zapraszamy w nasze szeregi.