Zakończona misja TOTORO Studenckiego Koła Astronautycznego

Nasi studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego po 30 miesiącach ciągłej pracy, we wrześniu tego roku wyjechali za koło podbiegunowe północne do Esrange Space Center, gdzie się odbyło wynoszenie do stratosfery ich projektu TOTORO to Space.

TOTORO (Test Observations of Transient Objects and Radio), to projekt, który powstawał w ramach międzynarodowego programu lotów stratosferycznych REXUS/BEXUS (Rocket/Balloon Experiments for University Students) organizowanego przez Szwedzką i Niemiecką Agencje Kosmiczne we współpracy z ESA - European Space Agency.

Przez cały czas, eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej sprawowali opiekę merytoryczną nad zespołem, który dzięki temu wsparciu zrealizował pełen cykl projektu - od pomysłu naukowego, poprzez akceptację designu, techniczną jego realizację i finalnie kampanię testową i start eksperymentu.

TOTORO miał na pokładzie dwie anteny: jedną dla pola elektrycznego, a drugą dla polu magnetycznego. Eksperyment miał na celu zarejestrować emisje naturalne o małych częstotliwościach (tzw. Auroral Kilometric Radiation), powstające na wskutek oddziaływania wiatru słonecznego z magnetosferą Ziemi.

Cały lot eksperymentu trwał 4 godziny, podczas którego zebrano ponad 800 GB danych do analizy.

Zespół jest już po ich wstępnej analizie.

Jesteśmy niesamowicie dumni z zespołu Studenckiego Koła Astronautycznego, któremu życzymy dalszych sukcesów naukowych.

Przy realizacji projektu bardzo wspierały nasz zespół Polskie Linie Lotnicze LOT S.A, , którym dziękujemy za dofinansowanie transportu lotniczego studentkom i studentom, jak również składamy ogromne podziękowanie za wsparcie finansowe i merytoryczne Centrum Badań Kosmicznych PAN / Space Research Centre PAS

Zdjęcia dostępne są tutaj.

Projekt otrzymał wsparcie od firmy Boeing za sprawą grantu przyznanego Wydziałowi Mechanicznemu Energetyki i Lotnictwa.