Przygotowania do zawodów SAE Aero Design WEST 2020

SAE AeroDesign istnieje na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa już 29 lat. Od 1991 roku bierzemy udział w konkursie samolotów bezzałogowych Aero Design organizowanym przez SAE. Jesteśmy jedną z najbardziej utytułowanych drużyn tych zawodów. Czemu właśnie bezzałogowce? Nasze koło jest zbiorem pasjonatów lotnictwa, modelarstwa, elektroniki a teraz nawet programowania. Budowa bezzałogowców potrzebuje osób z każdej z tych dziedzin. Dlatego każdy z nas znajduje tu coś dla siebie.

 

W tym roku tradycyjnie już bierzemy udział w zawodach SAE Aero Design WEST 2020, które w tej edycji odbywają się w Fort Worth w Teksasie na początku kwietnia. Tak jak w zeszłych latach naszym zadaniem jest skonstruowanie oraz budowa trzech samolotów bezzałogowych, zdolnych do wykonania różnego rodzaju misji. Poprzeczka konkursu jest z roku na rok ponoszona coraz wyżej co bardzo nas cieszy, ponieważ nowe wyzwania są dla nas najlepszą motywacją. Jako jedna z niewielu drużyn startujemy we wszystkich trzech klasach: Advanced, Micro oraz Regular. W pierwszych dwóch kategoriach regulamin konkursu nie zmienił się diametralnie w porównaniu do zeszłej edycji. Tak, jak w 2019 roku naszym zadaniem w klasie Advanced jest wykonanie symulacji misji Marsjańskiej, polegającej na zrzucie ładunku do celu oraz wylądowaniu autonomicznymi szybowcami w strefie zrzutu. Nasza najmniejsza konstrukcja- Micro w tym roku także ma za zadanie spełniać swoje trzy podstawowe założenia: być jak najlżejsze, zmieścić się do pudelka podobnego wymiarami do pudełka po butach oraz podnieść jak największą ilość rur PCV. Za to w klasie Regular organizatorzy postawili przed nami nie lada wyzwanie. W poprzednich latach ten rodzaj samolotu oprócz tego że nie mógł być wykonany z kompozytów (do budowy używaliśmy drewna), miał transportować na swoim pokładzie jak największą liczbę piłek tenisowych, które miały symulować pasażerów. W tym roku zaś nasz laureat 1 miejsca podczas zawodów SAE Aero Design WEST 2019 zamiast piłek tenisowych ma nosić piłki do …. Piłki nożnej. Jesteśmy już na końcowym etapie prac projektowych i zabieramy się do tworzenia prototypu nowego Regulara. Mamy nadzieje że dorówna swojemu poprzednikowi i zajmie równie wysokie miejsce. 

 

Tegoroczne zawody odbywają się w dniach 3-6 kwietnia 2020. Już teraz praca w naszej modelarni jest bardzo zaawansowana, odliczamy dni do konkursu i mamy nadzieje nie zawieźć pokładanych w nas nadziei.

SAE zawody 2020